Prawie-jak-pędrak

Ten wpis będzie trochę przydługi i „piętrowy”. Zilustruje za to krętą detektywistyczną drogę do zidentyfikowania Tłuścioszka z Rękawiczki.

Tak to jest, jak się nie zna na owadach… 🙂


To jednak NIE pędrak chrabąszcza majowego. Tłuścioszek okazał się… gąsienicą (przyjrzyjcie się, ma łapki nie tylko z przodu, ale i tyłu ciała), która jak dorośnie i się przepoczwarzy, będzie ćmą.

Przedstawiam gąsienicę ćmy z rodziny sówkowatych, prawdopodobnie z rodzaju rolnica (Agrotis). Eksperci, dziękuję!

A zaczęło się tak:


„Tego tłuścioszka wykopałam dziś spod ogrodowej trawy sadząc drzewko (…a później zakopałam go z powrotem;)). Umiał zapozować, nie powiem.

Prawie-pędrak, czy może pędrak chrabąszcza majowego, uśmiecha się z ogrodowej rękawiczki.

Wyglądał prawie-jak-pędrak chrabąszcza majowego, coś mi jednak nie gra. Postanowiłam sprawdzić, czym jeszcze tłuścioszek może być, ale internet nie pomógł. Żadnej książki w temacie nie mam; po obejrzeniu na komputerze tuzina zdjęć tłustych larw poddałam się… i uśmiechnęłam do facebookowej grupy przyrodniczej.

Czekam teraz z niecierpliwością, czy ktoś zidentyfikuje prawie-pędraka…”


Więcej o chrabąszczach majowych można przeczytać np. w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrabąszcz_majowy albo tutaj: https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2015/05/15/chrabaszcz-majowy-melolontha-melolontha-amator-lisci-i-korzeni/

Więcej o sówkach – ćmach z rodziny sówkowatych: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sówkowate, a o rodzaju Agrotis naprzykład tu: https://insektarium.net/lepidoptera-2/noctuidae-sowkowate/agrotis-segetum-rolnica-zbozowka/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s